Czas karmienia piersią jest związany ze zmianą diety. Niestety słyszymy wiele sprzecznych informacji i porad dotyczących sposobu odżywiania się podczas karmienia piersią. Co można jeść, czego należy unikać, jak i o ile zmienić kaloryczność diety, na które produkty spożywcze zwrócić szczególną uwagę, czy konieczna jest eliminacja mleka, jaj lub owoców na początku? To tylko niektóre z pojawiających się ze strony mam pytań, których odpowiedzi są im szczególnie bliskie, bo wpływają na rozwój dziecka i ich samopoczucie oraz zdrowie.
Więcej informacji o diecie
Dieta przy karmieniu piersią – najważniejsze, o czym warto pamiętać
Czas spędzony ze swoim nowonarodzonym dzieckiem z pewnością należy do najwspanialszych chwil w życiu. Jest to również moment dla świeżo upieczonej mamy, aby wcielić w życie odpowiedni sposób odżywiania się, który zagwarantuje zarówno jej, jak i dziecku niezbędne substancje odżywcze. Z tego względu dieta po ciąży jest bardzo ważna dla zdrowia obojga.
Warto wiedzieć, że najważniejszą zasadą, na której powinna opierać się dieta przy karmieniu piersią, jest to, że należy jeść dla dwóch, a nie za dwoje. Z drugiej strony młode mamy częściej słyszą o różnych obostrzeniach i przechodzą na restrykcyjne diety, chcąc uniknąć popełnienia błędu w obawie, że coś ze zwykłego jadłospisu zaszkodzi maluszkowi. Niestety takie podejście również nie będzie korzystne – lekarze tłumaczą, że organizm kobiety zawsze pobiera te same składniki, aby wyprodukować mleko, więc jego skład zależy od spożywanych posiłków tylko w nieznacznym stopniu. Dieta przy karmieniu nie musi być więc aż tak restrykcyjna, jak mogłoby się wydawać.
Dieta mamy karmiącej a zapotrzebowanie energetyczne
Tak więc dieta przy karmieniu oparta na rezygnowaniu z wielu produktów jest bardzo złym pomysłem, ponieważ organizm kobiety w czasie laktacji ma znacznie większe niż normalnie zapotrzebowanie na kalorie i cenne składniki odżywcze. Jeżeli nie będą one dostarczane w żywności, organizm pobierze je ze swoich rezerw, bez względu na jego inne potrzeby. To z kolei w szybkim tempie doprowadzi do niedoborów i ogólnego osłabienia. Nieprawidłowa dieta matki karmiącej odbierze jej siłę, która będzie niezbędna przy noworodku. Kluczowe będzie zatem to, aby dieta kobiety karmiącej oparta była na pożywnych i zdrowych posiłkach. Warto pamiętać, że ma ona większe zapotrzebowanie energetyczne i dlatego powinna dziennie przyswajać średnio o 500 kalorii więcej niż zwyczajnie. Jest to równoważne z jednym dodatkowym posiłkiem dziennie.
Jadłospis matki karmiącej – najważniejsze zasady
Zatem co jeść, karmiąc piersią? Warto przede wszystkim zadbać o to, aby w naszych posiłkach znalazły się produkty, które zawierają szczególnie dużo składników odżywczych. Wesprą one organizm podczas laktacji, korzystnie wpływając zarówno na mamę, jak i dziecko. Dobrze więc, aby jadłospis matki karmiącej zawierał: - Źródła węglowodanów złożonych, które dostarczą zdrowych kalorii – będą to produkty, takie jak kasze, pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy i płatki owsiane, - Owoce i warzywa, które będą cennym źródłem witamin i minerałów – dobrze więc aby były składnikiem każdego posiłku w dowolnej postaci, - Chude mięso, mleko i jego przetwory, warzywa strączkowe i orzechy – dostarczą organizmowi młodej mamy żelaza, które będzie mu niezwykle potrzebne, dlatego zaleca się przyjmować je w większej ilości niż przeważnie, - Dobrze, aby dwa razy w tygodniu posiłek zawierał rybę, taką jak między innymi makrela, halibut, dorsz oraz łosoś – będą źródłem cennych kwasów omega-3, które wpłyną pozytywnie na rozwój układu nerwowego dziecka, - Zdrowe tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub z pestek dyni – są ważnym źródłem witamin oraz cennych kwasów tłuszczowych. Dieta przy karmieniu piersią to także picie dużych ilości wody mineralnej i niegazowanej – zalecane minimum 2-3 litry wody. Zastanawiając się również, co jeść karmiąc piersią, warto wiedzieć, że spokojnie można spożywać produkty mleczne. Nie wywołają one alergii u dziecka, ponieważ jej wystąpienie zależy od zupełnie innych czynników. Ponadto spożywanie tych produktów zapewni odpowiedni poziom wapnia w organizmie matki.
Jak nie powinna wyglądać dieta matki karmiącej?
Ważne jest również zadanie sobie pytania, jak nie powinien wyglądać jadłospis matki karmiącej. Warto wiedzieć, że tak naprawdę jest niewiele produktów, które dieta przy karmieniu musi bezwzględnie eliminować. Zatem świeżo upieczona mama powinna uważać na: - Kofeinę – mitem jest to, że podczas laktacji nie można pić kawy. Należy jednak bardzo uważać z jej ilością – górna granica wynosi 300mg na dobę, co odpowiada około 3 filiżankom kawy lub 6 kubkom herbaty. Napoje energetyzujące powinny być bezwzględnie odstawione, - Potrawy smażone, które powinny być ograniczone na rzecz zdrowszych i bardziej odżywczych alternatyw (potrawy gotowane na parze), - Tłuszcze utwardzone, obecne w produktach, takich jak chipsy, margaryna, słodycze czy frytki – ich spożycie jest bardzo niewskazane, - Dania typu fast food – nie zaszkodzą dziecku, nie są jednak do pogodzenia ze zdrową dietą, - Jedynym składnikiem, którego spożywanie jest bezwzględnie zakazane w jakiejkolwiek ilości to alkohol, ponieważ może on przedostać się do pokarmu, wywołując zaburzenia rozwoju dziecka. Nasi eksperci zadbają o zdrową dietę dla świeżo upieczonych mam. Zapraszamy do kontaktu.