Zaburzenia gospodarki węglowodanowej są coraz częściej diagnozowanym schorzeniem nawet wśród młodych osób. Kluczowa jest tutaj dieta i odpowiedni dobór produktów a także częstotliwość posiłków. Jeśli zareagujemy w odpowiednim momencie możemy skutecznie zapobiec rozwojowi cukrzycy, a także uniknąć nieprzyjemnych powikłań tej choroby w momencie kiedy jest już zdiagnozowana.
Więcej informacji o diecie
Dieta przy cukrzycy – co warto o niej wiedzieć?
W leczeniu cukrzycy najważniejsze są skuteczne i dobrze dobrane leki obniżające poziom cukru we krwi, bardzo ważną rolę będzie pełniła również dieta dla diabetyka skomponowana w odpowiedni sposób. Błędne jest przekonanie, że cukrzyk musi zrezygnować z dobrej i smacznej kuchni, jeśli nie chce ryzykować swoim zdrowiem i samopoczuciem. Dieta przy cukrzycy musi być po prostu oparta o kilka ważnych zasad, a będzie wtedy smaczna, urozmaicona i bezpieczna, pomagając w łagodzeniu objawów i nie doprowadzając do pogorszenia. Kluczowe jest nie tylko to, co może, ale i to, czego nie powinien jeść cukrzyk.
Warto przy tym pamiętać, że dieta przy cukrzycy wcale nie jest skomplikowana, a okazuje się niezbędna dla coraz większej ilości osób. Cukrzyca zbiera na świecie coraz większe żniwo – szacuje się, że w samej Polsce choruje na nią przynajmniej 2 mln. osób. U połowy z nich choroba przebiega bezobjawowo, co czasami bywa jeszcze bardziej niebezpieczne. Najczęściej występuje cukrzyca typu 2 – atakuje w około 90 proc. przypadków. Zapadają na nią głównie osoby po 40. roku życia, które zmagają się z otyłością. W każdym jednak przypadku odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta dla cukrzyków będzie pełniła kluczową rolę, zaraz po stosowaniu leków obniżających poziom cukry we krwi.
Dieta cukrzycowa a różne typy cukrzycy
Z pewnością cukrzyca należy do niewielu schorzeń, w których sposób odżywiania się pełni aż tak ważną rolę – nawyki żywieniowe nie wpływają tutaj w perspektywie czasu jedynie na samopoczucie, ale na stan zdrowia już w danej chwili. Właśnie dlatego dieta dla cukrzyka jest sposobem na kontrolowanie i złagodzenie objawów, występujących przy wszystkich typach cukrzycy. Wśród zaburzeń gospodarki węglowodanowej wyróżnia się kilka odmian choroby: Cukrzyca typu 1 – początek zachorowania przypada zwykle między 10., a 14. rokiem życia; komórki beta trzustki przestają produkować insulinę, Cukrzyca typu 2 – w dużej mierze jest wynikiem złych nawyków żywieniowych i niezdrowego trybu życia; tkanki stają się niewrażliwe na insulinę, natomiast trzustka w pewnym momencie „wypala się” z powodu coraz bardziej intensywnej produkcji insuliny, Cukrzyca LADA - jest odmianą cukrzycy typu 1 o nieco łagodniejszym przebiegu; pojawia się zwykle po 30. roku życia, Cukrzyca MODY – diagnozowana między 20. a 30. rokiem życia, przebiega podobnie do cukrzycy typu 2, jednak bez insulinooporności, Cukrzyca ciążowa - stany hiperglikemiczne pojawiające się u kobiet ciężarnych, które nie miały tego typu dolegliwości przed ciążą. Odpowiednia diagnostyka oraz indywidualny dobór leczenia farmakologicznego, jeśli jest ono konieczne, są bardzo ważne dla każdego typu cukrzycy z osobna. Jeżeli jednak mowa o głównych celach, dieta dla cukrzyków opiera się na tych samych zaleceniach żywieniowych. Postępowanie dietetyczne to przede wszystkim na kontroli glikemii. Osoby, które zmagają się z nadwagą lub otyłością powinny stosować jadłospisy umożliwiające utratę nadmiernej masy ciała, która nie tylko bardzo obciąża cały organizm, ale i przyczynia się do rozwoju choroby. Natomiast cukrzyca typu 2 we wczesnym stadium i cukrzyca ciążowa często nie wymagają stosowania leczenia farmakologicznego, jeśli tylko zostanie odpowiednio skomponowana i zastosowana dieta cukrzycowa, która pozwoli utrzymać glikemię na wyrównanym poziomie. Szczególnie w przypadku cukrzycy ciążowej nacisk kładziony jest na ścisłą kontrolę spożytych węglowodanów w każdym posiłku. Najbardziej wymagająca jest dieta przy cukrzycy typu 1, która wymaga odpowiedniego zbilansowania przyjmowanej insuliny do ilości spożywanych węglowodanów i białek. Cukrzyca typu 2 wymaga najmniej wyliczeń, nie oznacza to jednak, że można odżywiać się w dowolny, nieco zdrowszy sposób – w tym przypadku również obowiązuje ściśle ustalona dieta dla diabetyka.
Co jeść przy cukrzycy? Najważniejsze zasady i produkty
Warto wiedzieć, że najważniejszą zasadą, na której opiera się dieta dla cukrzyków, jest ograniczenie węglowodanów w posiłkach. Mowa zarówno o węglowodanach prostych, takich jak wszelkiego rodzaju słodycze, owoce, soki czy napoje, jak i złożonych, czyli o kaszy, ryżu, makaronach, chlebie oraz ziemniakach. Jest to właśnie to, czego nie powinien jeść cukrzyk – w dziennym jadłospisie ich ilość nie powinna być większa niż 100-150 g. Dokładna ilość węglowodanów dla każdej osoby chorej powinna zostać wyznaczona zgodnie z zaleceniami lekarzy przez specjalistę dietetyka. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która powinna pozwalać na kontrolowanie glikemii. Kluczowe jest to, aby przyjmowane węglowodany pochodziły z dobrych źródeł, czyli z chleba żytniego na zakwasie, grubych kasz oraz komosy ryżowej. Warto wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym, nie częściej niż raz dziennie. Natomiast słodycze to zdecydowanie to, czego nie powinien jeść cukrzyk – słodycze, dżemy, soki, napoje, słodziki mogą przyczynić się nie tylko do gwałtownego pogorszenia samopoczucia, ale nawet stanu zdrowia.
Dieta przy cukrzycy – kluczowe nawyki żywieniowe
Dieta dla cukrzyka to także regularne przyjmowanie posiłków – należy jeść 4-5 razy dziennie, mniej więcej stałe porcje i o stałych porach, aby utrzymać poziom glukozy we krwi na odpowiednim poziomie. Jeśli dochodzi do nocnego niedocukrzenia, można wprowadzić szósty posiłek przed snem. Warto również wiedzieć o tym, że dieta dla cukrzyków powinna opierać się na śniadaniu białkowo-tłuszczowym, które pomoże nam w leczeniu. Niedługo po przebudzeniu, czyli w godzinach porannych reakcja na spożyte cukry jest największa, dlatego najłatwiej o hiperglikemię. Natomiast śniadanie bez węglowodanów pozwala na odpowiednią kontrolę glikemii od rana przez cały dzień. Przyjmując śniadania białkowo-tłuszczowe będziemy rzadziej odczuwać głód w ciągu dnia, a co za tym idzie dokonamy lepszych wyborów żywieniowych. Kolejnym ważnym posiłkiem jest kolacja, która z kolei powinna zawierać ściśle określoną przez dietetyka porcję węglowodanów w celu utrzymania w nocy stabilnego poziomu cukru we krwi.
Dieta cukrzycowa powinna być skuteczna, bezpieczna i smaczna
Po wielu latach prowadzenia szczegółowych badań i dostosowywaniu zaleceń do wyników, za najlepszą dietę dla cukrzyków obecnie uważana jest dieta niskowęglowodanowa o zwiększonej zawartości tłuszczu. Jej wysoka skuteczność została potwierdzona nie tylko przez wiarygodne badania naukowe, ale również poprzez praktykę w gabinetach dietetycznych. W 2015 r. dwudziestu pięciu cenionych lekarzy i naukowców na łamach czasopisma „Nutrition” udowodnili skuteczność diety niskowęglowodanowej w cukrzycy, analizując blisko sto badań. W swojej publikacji skupiają się na braku skuteczności diety niskotłuszczowej o niskim indeksie glikemicznym. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednej dobrej diety niskowęglowodanowej zalecanej wszystkim, a każda dieta dla diabetyka powinna zostać opracowana indywidualnie w oparciu o aktualne wyniki badań, choroby towarzyszące i ogólny stan zdrowia, a także własne preferencje. Rozumiemy potrzeby, wymagania i troski żywieniowe diabetyków. Nasi eksperci od lat pomagają i wspierają osoby zmagające się z cukrzycą w walce o lepsze zdrowie i samopoczucie. Zaproponujemy najlepszą dietę w oparciu o wyniki badań i indywidualne potrzeby, która będzie skuteczna, bezpieczna oraz smaczna. Zapraszamy do kontaktu.